شاید بگویید که دیگر با ارائه ابزارهای نظیر تبلت نقش ابزارهای جانبی نظیر ماوس بسیار کم رنگ شده است. شاید اینگونه باشد و شاید هم نه اما در هر صورت نمی توان منکر زحمات مخترعانی چون انگلبرت و تلاششان برای پیشبرد فناوری شد.

چهل و پنج سال پیش بود که گروهی از تکنیسین‌های کامپیوتر در اتاقی در سانفرانسیسکو گرد هم جمع شدند و بی‌صبرانه منتظر رونمایی از ابزاری شدند که امروز با عنوان مادر تمامی دموها از آن یاد می‌شود.

در آن روز دانگلاس انگلبرت رئیس مرکز پژوهش‌های موسسه تحقیقات استن‌فورد وظیفه معرفی نخستین ماوس کامپیوتر را بر عهده داشت. از آن روز به بعد بسیاری نهم دسامبر 1968 را روز آغاز انقلاب پردازش کامپیوتری نامیدند.

این دمو در واقع تنها یکی از چندین پروژه‌ای بود که انگلبرت و همکارانش در مرکز پژوهش‌های استنفورد مشغول کار روی آن بودند. آن روز به نام این ماوس ثبت شد و برای همیشه جاوادانه ماند. از دیگر اختراعات آقای انگلبرت می‌توان به نخستین هایپرلینک و نخستین پنجره قابل رهگیری اشاره نمود.

داگلاس انگلبرت مهندس و مخترع آمریکایی در 30 ژانویه 1925 در پورتلند اورگان متولد شد و در دوم جولای 2013 در سن 88 سالگی دیده از جهان فرو بست.منبع : جام نیوز