۱۰۰ سال پیش، در سال ۱۹۱۲، پارامونت به وسیله آدولف زوکر و دو برادر به نام‌های دانیل و چارلز فرومن تأسیس شد.

هاکینسون

پارامونت باسابقه‌ترین استودیوی فیلمسازی فعال محسوب می‌شود. کوه باشکوهی که در لوگوی این شرکت فیلمسازی دیده می‌شود، نخستین بار به وسیله شخصی به نام «هاکینسون» در جریان ملاقاتی که با زوکر داشت، طراحی شد. او کوه «بن لموند» را که در زادگاهش یوتا قرا داشت، مدل خود قرار داده بود. کوهی که ۲۹۶۰ متر ارتفاع دارد. در جریان این ملاقات، او طرح اولیه‌اش را یک دستمال سفره کشید.

پارامونت,logo

اما کوهی که بعدا الهام‌بخش، طراحی لوگوی پارامونت شد، کوهی واقع در پرو به نام Artesonraju است. این کوه نزدیک به شش هزار متر ارتفاع دارد و نخستین بار شخصی در سال ۱۹۳۲ موفق به فتح آن شد.

پارامونت

لوگوی اولیه پارامونت ۲۴ ستاره داشت، که نشان‌دهنده تعداد بازیگرانی بود که با این شرکت قرارداد بسته بودند، لوگوی کنونی پارامونت ۲۲ ستاره دارد، به درستی مشخص نیست که چرا دو تا از ستاره‌ها کم شده‌اند!


به مناسبت ۱۰۰ سالگی این استودیوی بزرگ، این شرکت دست به کار جالبی زد، ۱۱۶ نفر از بزرگ‌ترین ستاره‌های هالیوود را دعوت کرد تا با هم یک عکس دست‌جمعی بگیرند، عکاسی به نام آرت استریبر، این وظیفه مهم را برعهده گرفت. او عکاسی است که عکس‌هایش کاور مجلات معروفی مثل Wired، Fast Company، Vanity Fair، New Yorker، ESPN و تایم شده است. از یکی از عکاسانی است که به احتمال زیاد، حتی بدون اینکه نامش را بدانید، عکس‌های او را این طرف و آن طرف دیده‌اید.

 آرت استریبر

شهرت دارد که «آرت» می‌تواند پروژه‌های عکاسی غیرممکن، یا آنهایی که در نگاه اول انجامشان بیشتر به شوخی می‌ماند را انجام بدهد.

به همین خاطر بود که پارامونت به او پیشنهاد داد که به مناسبت یکصدمین سال تأسیسش یک عکس دست جمعی خاص بگیرد. معلوم بود که پاسخ آرت، «آری» بود، این کار افتخاری برای او به حساب می‌آمد.

گفتنش ساده است، اما در مقام عمل کار دشوار است. نخستین چیزی که باید مشخص می‌شد، محل گرفته شدن عکس بود. پارامونت دوست داشت، عکس در فضای باز، کنار دروازه مشهور پارامونت گرفته شود، اما آرت می‌دانست که در نودمین سالگرد پارامونت، با شرکت ۹۰ ستاره هالیوود، عکاسی به نام Annie Leibovitz، عکسی در کنار دروازه پارامونت گرفته است و اصلا دوست نداشت یک کار تکراری انجام بدهد.

هالیوود

دانلود عکس در اندازه بزرگ از اینجا یا اینجا یا اینجا

بنابراین آرت با مسئولان پارامونت صحبت کرد و قرار شد که عکس در یک استودیوهای صدابرداری انجام شود، جایی که او کنترل بهتری روی محل بازیگران و نوردهی دارد.

تنظیم نور برای گرفتن یک پرتره کار دشواری است، حالا شما تصور کنید که آرت برای نوردهی مناسب سوژه به این بزرگی چه میزان باید سختی می‌کشید.

طول صحنه عکاسی، ۱۲ متر بود، ۱۱۶ نفر در این فضا ایستاده بودند، یا نشسته بودند و عکس همه آنها هم باید واضح می‌افتاد، طبیعی بود که نمی‌شد از وسایل نوردهی معمولی استفاده کرد، به همین خاطر آرت با همکاری ۱۰ دستیارش، با استفاده از ۵۷ منبع نور که به سبک تئاترهای برادوی از بالا به صحنه نور می‌تابانیدند، نور را تنظیم کرد.

جایگاه عکاسی توسط ریک فلوید که کارگردان جلوه‌های تصویری در شبکه‌هایی مانند HBO و Showtime است، طراحی کرد، او بود که جای بازیگران را مشخص کرد.

جالب است بدانید که تعداد دقیق کسانی که حاضر شدند در روز عکاسی حضور یابند معلوم نبود و فهرستی که در دست آرت بود، مدام بین ۹۰ تا ۱۰۰ نفر در نوسان بود، تا اینکه سرانجام در روز عکاسی، تعداد حضار به ۱۱۶ نفر رسید.

ستاره‌های هالیوود طیف گسترده‌ای را تشکیل می‌دادند، در یک سو هنرمندانی در دهه نهم زندگی‌شان مانند کرگ داگلاس و مایکی رونی حضور داشتند و از سوی دیگر آرت با تینیجرهایی مانند جاستین بایبر و اله فانینگ سر و کار داشت. باید توازنی بین هنرمندانی با سن و سابقه مختلف و جنسیت مختلف برقرار می‌شد.

آرت با ستارگان هالییود سر و کار داشت و نباید وقت آنها را تلف می‌کرد، او فرصت نداشت که چند ساعت را صرف مرتب کردن و چینش آنها بکند، در نهایت چینش بازیگران در عرض ۲۰ دقیقه انجام شد.

آرت با یک دوربین Hasselblad H2 و یک لنز ۱۵۰ میلیمتری، ۶۳ عکس گرفت. با کنار هم چیدن این عکس‌ها، عکس نهایی به دست آمد. البته باید توجه کنید که در زمان گرفته شدن عکس‌ها هر ۱۱۶ نفر در محل حضور داشتند و هیچ کس به یاری فتوشاپ بعدا به عکس افزوده نشد.

هالیوود

دانلود عکس در اندازه بزرگ از اینجا یا اینجا یا اینجا

عکس، نهایتا در مجله Vanity Fair چاپ شد. بد نیست این ویدئو را هم که در مورد این عکس است، تماشا کنید.

این عکس شاهکاری است که پارامونت می‌تواند به آن افتخار کند. در عین حال این عکس، افتخاری در کارنامه کاری آرت است، کسی که زمانی که در کلاس هشتم بود با پنج دلار، دوربین Canon AE1 پدربزرگش را خرید. آرت مدتی کارآموز روزنامه‌های محلی لس‌آنجلس شد و زمانی هم در یک فروشگاه دوربین عکاسی کار کرد. مدتی بود عکاس دو مجله مد و زیبایی شد.

به زودی، آرت، حوزه کاری‌اش را گسترش داد، او پرتره می‌گرفت و از غذاها و میهمانی‌ها هم عکس می‌گرفت. مدتی به میلان رفت و در سال ۱۹۹۳ به آمریکا بازگشت.