شرکت مایکروسافت رسما از نام جدید نسخه آتی سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز 10! که البته این شرکت اعلام کرده کد داخلی استفاده شده برای این نسخه از سیستم‌عامل، Windows Threshold خواهد بود.

بدین ترتیب ویندوز 10 حسن ختامی خواهد بود برای نام‌هایی مانند ویندوز TH، ویندوز ایکس، ویندوز وان و حتی ویندوز 9. این نسخه از سیستم‌عامل مایکروسافت که جامع‌ترین نسخه آن نیز به شمار می‌آید قرار است تجربه کاری مشترکی برای سخت‌افزارهای مختلف استفاده کننده از این سیستم‌عامل به همراه داشته باشد. بدین‌ترتیب توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری می‌توانند برنامه‌های مشترک برای دستگاه‌های مختلف تولید کنند.

windows 10-2

بیانیه رسمی مایکروسافت در این خصوص به شرح ذیل است:

” ویندوز 10 بر روی گستره وسیعی از دستگاه‌ها قابل بهره‌برداری است. از دستگاه‌های مجهز به اینترنت تا دستگاه‌هایی که از صفحه‌نمایش 4 اینچی بهره می‌برند و حتی دستگاه‌های 80 اینچی و یا دستگاه‌هایی که فاقد صفحه‌نمایش هستند همه و همه از این نسخه از سیستم‌عامل مایکروسافت استفاده خواهند کرد. برخی از این دستگاه‌ها دائما در دستان شما هستند، برخی از قلم و یا دستان شما برای لمس استفاده می‌کنند و برخی از موشواره و صفحه‌کلید بهره می‌برند.”

وقتی این گزینه‌ها را درکنار یکدیگر قرار می‌دهید، نتیجه چیزی شبیه به ویندوز 7 مایکروسافت خواهد بود. Joe Belfiore در مراسم سخنرانی به این نکته اشاره کرد که همچنان میلیون‌ها کاربر از ویندوز 7 استفاده می‌کنند و اعلام نمود این شرکت قصد دارد مهاجرت به ویندوز 10 را بسیار راحت‌تر از مهاجرت به ویندوز 8 سازد.

تصاویر منتشره در این مراسم حکایت از بنیان نهادن ویندوز 10 برپایه ترکیب ویندوز 7 و ویندوز 8 دارد. صفحه آغازین مترو و منوی استارت سنتی مایکروسافت باهم ترکیب شده‌اند و کاشی‌ها و آیکون‌ها نیز به صورت ترکیبی از برنامه‌های کلاسیک و البته برنامه‌های مشترک بین دستگاه‌های مختلف قابل دسترسی هستند.

کاشی‌های زنده نیز همچنان در ویندوز حضور دارند و البته می‌توانید به دلخواه اندازه آن‌ها را تغییر دهید. Belfiore در این‌باره می‌گوید:

“در ویندوز 8 کاربران در هنگام اجرای برنامه‌ای جدید، با محیطی متفاوت روبرو می‌شدند. ما این تجربه را تغییر خواهیم داد و قصد داریم برای کاربرانی که از موشواره و صفحه‌کلید استفاده می‌کنند رابط کاربری آشنایی بیافرینیم.”

در منوی استارت، شاهد حضور قابلیتی برای جستجو در وب هستیم. Task View، قابلیت جدید به کار گرفته شده در این نسخه از ویندوز نیز باعث بهبود استفاده از قابلیت مالتی‌تسکینگ خواهد شد.

windows 101-1

به نظر می‌رسد در محیط دسکتاپ نیز شاهد تجربه مشابه OS X خواهیم بود و کاربران می‌توانند از دسکتاپ‌های مختلف برای کار، منزل و استفاده‌های دیگر بهره ببرند.

علی‌رغم این اوصاف، مایکروسافت استفاده از ورودی‌های لمسی را نیز نادیده نگرفته است. نوارجادویی با بهبودهایی به ویندو 10 منتقل شده است. برای کاربرانی که از دستگاه‌های قابل تبدیل نظیر Lenovo Yoga 2 Pro بهره می‌برند نیز مایکروسافت حالت Continumm را در نظر گرفته تا تبدیل بین حالت لپ‌تاپ و تبلت به راحتی امکان‌پذیر باشد.

مایکروسافت از فردا برنامه‌ای برای معرفی ویندوز 10 ترتیب خواهد داد که در آن مشتاقان و کاربران مختلف می‌توانند از نسخه آموزشی سیستم‌عامل جدید استفاده کنند. ویندوز 10 رسما در اواخر سال 2015 به بازار عرضه خواهد شد و بنابه گفته مایکروسافت، این شرکت تا سال آینده از قابلیت‌های جدید و بیشتری از این ویندوز رونمایی خواهد کرد.